poniedziałek, 25 maja 2015



                    Wojewódzkie  Świeto  Ludowe  PSL                                                      w Henrykowie  Lubańskim 24 maja 2015r.










































































































120. LECIE RUCHU LUDOWEGO.

- PSL w tym roku świętuje 120. lecie. Nie ma drugiej takiej partii w Polsce. To powód do dumy, ale i zobowiązanie - do powagi sprawowania władzy, rozwagi w składaniu obietnic, odpowiedzialności za Polskę. My nie możemy i nie chcemy pozwolić sobie na polityczne igrzyska, prześciganie się w często nierealnych deklaracjach. Patriotyzm, siła tradycji               i wierność zasadom, to muszą być wyznaczniki naszej działalności na kolejne lata – powiedziała Ilona Antoniszyn – Klik, sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL i wiceminister gospodarki, podczas Wojewódzkiego Święta Ludowego, które odbyło się 24 maja w Henrykowie Lubańskim.


Pierwsza samodzielna partia ludowa - Stronnictwo Ludowe w Galicji powstała w 1895 roku, w czasach gdy Polska była pod zaborami. Narodowy charakter, tradycje niepodległościowe, demokratyczne i chrześcijańskie, dobro i godność człowieka to wartości, które są filarami działalności PSL. 120 lat ruchu ludowego to, obok działalności partii politycznych, także znaczący ruch społeczny – wiele organizacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych i oświatowych, które podzielają idee reprezentowane przez ludowców. Należały do nich: kółka rolnicze, straże ogniowe, chóry, amatorskie zespoły artystyczne i teatry ludowe, ruch młodowiejski, uniwersytety ludowe, szkolnictwo rolnicze i wiele innych. W sumie ponad 100 różnych organizacji.
W 1927 roku podczas kongresu Stronnictwa Chłopskiego podjęto decyzję                        o ustanowieniu w dniu Zielonych Świątek, Święta Ludowego. Tradycja kultywowana jest do dziś. Tegoroczne obchody dolnośląskiego, Wojewódzkiego Święta Ludowego odbyły się Henrykowie Lubańskim.
- Każdego roku spotykamy się w gościnnym Henrykowie na uroczystościach powiatowych, tradycyjnym Dniu Chłopa, po raz pierwszy jesteśmy gospodarzami Wojewódzkiego Święta Ludowego, to dla nas wielki zaszczyt- powiedział Jerzy Dulnik, prezesa ZP PSL w Lubaniu.

Wśród gości uroczystości byli m. in. Ilona Antoniszyn – Klik, sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL i wiceminister gospodarki, Jan Michalski, Senator RP, Cezary Przybylski, Marszałek Dolnośląski, Kazimierz Huk, Prezes ZW PSL, Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
- Święto Ludowe to okazja do podsumowań co się już udało osiągnąć i planowania działań koniecznych w przyszłości. W tym roku będzie dużo dobrych zmian, dla społeczności, dla rodziny, dla naszych lokalnych, małych ojczyzn. Wynegocjowaliśmy ogromne pieniądze od Unii Europejskiej, które muszą być bardzo mądrze zainwestowane w naszą wspólną przyszłość. Mam nadzieję, że zgodnie z założeniami 15% Regionalnego Programu Operacyjnego będzie przeznaczone dla rozwój gmin wiejskich, właśnie takich jak ta. Musimy zadbać o gminy rolnicze szczególnie, bo mają najmniejsze budżety i najtrudniej jest im sobie poradzić. W Ministerstwie Gospodarki zrobiliśmy to co było można, aby pomóc regionom. Wzmacniamy i rozszerzamy specjalne strefy ekonomiczne, zmieniamy szkolnictwo zawodowe, chcemy ściągnąć do Was inwestorów. Bardzo zależy nam na przekonaniu polskich małych i średnich firm, że strefy są także dla nich, że także polski biznes może skorzystać z ulg podatkowych. Przygotowaliśmy, wspólnie ze strefami, specjalną ofertę dla MŚP, namawiam do skorzystania z niej. Za inwestorami przyjdą nowi mieszkańcy, a to oznaczać będzie prawdziwy rozwój gmin – przekonywała Ilona Antoniszyn – Klik,  wiceminister gospodarki.
- Platforma Obywatelska w Sejmiku Dolnego Śląska rządzi z PSL. Program naszej koalicji sprzyja rozwojowi wsi. W każdej miejscowości widać zmiany, widać efekty dobrze wykorzystanych funduszy europejskich. To wielka zasługa samorządowców, bardzo im za tą aktywność dziękuję. Realizujemy wspólnie z minister Iloną Antoniszyn-Klik wiele projektów, m. in. program reformy kształcenia zawodowego. Chcemy, aby nasza młodzież, także           z terenów wiejskich, miała jak najlepsze warunki do rozwoju, do planowania dobrej przyszłości, a później mogła zmieniać na lepsze także swoje miejscowości- podkreślał Cezary Przybylski, Marszałek Dolnośląski.
Święto Ludowe było okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań. Najwyższe odznaczenie partyjne – medal Wincentego Witosa otrzymał Tadeusz Samborski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
- Bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, otrzymuję się w szczególnym dla mnie momencie. Właśnie wczoraj minęło 50 lat mojej przynależności do ruchu ludowego. Hołduję dwóm myślom Wincentego Witosa: „Polski nie jest w stanie zbawić pojedynczy człowiek, nawet geniusz, ale może to uczynić cały, świadomy swych praw i obowiązków naród” i druga maksyma: „ A Polska winna trwać wiecznie”. Te słowa towarzyszą ludowcom w ich codziennym życiu i działalności – powiedział Tadeusz Samborski.
„Kresowe Krzyże” wyróżnienie przyznawane za promowanie problematyki kresowej     w przestrzeni naszego regionu, za odwagę publicznego głoszenia prawdy                        o tragicznych kartach historii kresów wschodnich, za pomoc okazywaną naszym rodakom żyjącym na dawnych kresach wschodnich RP, otrzymali: Danuta Zatwiejtik, Zenon Zawrzej, Zbigniew Tomaszewski, Romuald Karczewski, Jan Guła.
Specjalne podziękowania dla wyróżniających się działaczy PSL i zasłużonych dla rozwoju gospodarki regionu rolników i przedsiębiorców przekazał Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki i prezes PSL.
Na program Wojewódzkiego Święta Ludowego złożyły się między innymi: turniej: „Oswajanie rolnika z przepisami Unii Europejskiej”, koncerty zespołów folklorystycznych, występ kabaretu i zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.