czwartek, 28 maja 2015

Srebrny Krzyż Zaslugi dla Teresy Trefler



Wicerprezes  Zarządu  Powiatowego  PSL w  Lubaniu  Teresa  Trefler odznaczona   Srebrnym  Krzyżem  Zasługi











27 maja 2015

Wysokiej rangi odznaczenia państwowe dla samorządowców

25 lat temu, 27 maja 1990 roku, odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory do samorządów, które dały początek zmianom i prawdziwej lokalnej demokracji. Z tej okazji, w związku z obchodami Dnia Samorządu Terytorialnego, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się ceremonia wręczenia wysokich odznaczeń państwowych dolnośląskim samorządowcom, byłym i obecnym szefom jednostek samorządu terytorialnego, prezydentom, burmistrzom, wójtom, starostom, radnym i sołtysom.


W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego aktu dekoracji dokonał Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, który gratulując wyróżnionym powiedział m.in., że „dzisiaj nikt nie potrafi sobie wyobrazić wolnej i niepodległej Ojczyzny bez wspólnot samorządowych. Rok 1990 stał się początkiem drogi do zrozumienia idei samorządności docenienia jej wagi. Powstanie samorządu terytorialnego było wyzwaniem dla społeczeństwa, które musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości, stać się odpowiedzialnym za sprawy mu najbliższe, a dzięki pracy sprawnych samorządowców, poświęceniu oraz odważnej wizji nasze małe Ojczyzny stają się miejscami przyjaznymi i nowoczesnymi. Dziękuję Państwu za trud i ogrom pracy na rzecz społeczności lokalnej”.
Wojewoda wręczył Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasług.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Jan Bronś, Zbigniew Łopusiewicz, Zbigniew Potyrała, Robert Raczyński, Stanisław Szmajdziński oraz Ryszard Wawryniewicz.
Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Cezary Przybylski, Roman Szełemej, Franciszek Październik, Antoni Kopeć, Irena Krzyszkiewicz, Marian Matusiak, Jan Mytych, Janusz Niekrasz, Leszek Orpel, Tadeusz Otto, Cezary Sierpiński, Bernard Smusz, Jerzy Skiera i Jerzy Terlecki.
Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Teresa Trefler, Helena Błońska, Aleksander Bek, Adam Ćwian, Roman Głowaczewski, Józef Hołyński, Roman Jabłoński, Kazimierz Kobus, Andrzej Kutrowski, Stanisława Repa, Marian Słotnicki, Grażyna Urbańska, Zygmunt Worsa.
Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Teresa Październiak, Renata Surma, Urszula Szmydyńska, Danuta Turska, Bronisław Barna, Marek Długozima, Eugeniusz Frysztak, Eugeniusz Kaczmarek, Kamil Kowalski, Bogdan Kożuchowicz, Waldemar Kwaśny, Kazimierz Lewaszkiewicz, Szczepan Rojak, Zbigniew Rybak, Robert Starzyński, Zbigniew Suchyta, Wiesław Wabik, Kazimierz Wcisło.
Postanowieniem Prezydenta RP za wybitne osiągnięcia w pracy samorządowej, za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej zostały nadane również ordery Aleksandrowi Markowi Skorupie, Grzegorzowi Romanowi, a krzyże Barbarze Zdrojewskiej, Wandzie Ostrowskiej, Bohdanowi Aniszczykowi, Markowi Piorunowi, Leszkowi Tymcio, Andrzejowi Dominikowi oraz Marianowi Darakiewiczowi. Te odznaczenia wręczone zostaną podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie oraz podczas innych uroczystości.

poniedziałek, 25 maja 2015



                    Wojewódzkie  Świeto  Ludowe  PSL                                                      w Henrykowie  Lubańskim 24 maja 2015r.










































































































120. LECIE RUCHU LUDOWEGO.

- PSL w tym roku świętuje 120. lecie. Nie ma drugiej takiej partii w Polsce. To powód do dumy, ale i zobowiązanie - do powagi sprawowania władzy, rozwagi w składaniu obietnic, odpowiedzialności za Polskę. My nie możemy i nie chcemy pozwolić sobie na polityczne igrzyska, prześciganie się w często nierealnych deklaracjach. Patriotyzm, siła tradycji               i wierność zasadom, to muszą być wyznaczniki naszej działalności na kolejne lata – powiedziała Ilona Antoniszyn – Klik, sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL i wiceminister gospodarki, podczas Wojewódzkiego Święta Ludowego, które odbyło się 24 maja w Henrykowie Lubańskim.


Pierwsza samodzielna partia ludowa - Stronnictwo Ludowe w Galicji powstała w 1895 roku, w czasach gdy Polska była pod zaborami. Narodowy charakter, tradycje niepodległościowe, demokratyczne i chrześcijańskie, dobro i godność człowieka to wartości, które są filarami działalności PSL. 120 lat ruchu ludowego to, obok działalności partii politycznych, także znaczący ruch społeczny – wiele organizacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych i oświatowych, które podzielają idee reprezentowane przez ludowców. Należały do nich: kółka rolnicze, straże ogniowe, chóry, amatorskie zespoły artystyczne i teatry ludowe, ruch młodowiejski, uniwersytety ludowe, szkolnictwo rolnicze i wiele innych. W sumie ponad 100 różnych organizacji.
W 1927 roku podczas kongresu Stronnictwa Chłopskiego podjęto decyzję                        o ustanowieniu w dniu Zielonych Świątek, Święta Ludowego. Tradycja kultywowana jest do dziś. Tegoroczne obchody dolnośląskiego, Wojewódzkiego Święta Ludowego odbyły się Henrykowie Lubańskim.
- Każdego roku spotykamy się w gościnnym Henrykowie na uroczystościach powiatowych, tradycyjnym Dniu Chłopa, po raz pierwszy jesteśmy gospodarzami Wojewódzkiego Święta Ludowego, to dla nas wielki zaszczyt- powiedział Jerzy Dulnik, prezesa ZP PSL w Lubaniu.

Wśród gości uroczystości byli m. in. Ilona Antoniszyn – Klik, sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL i wiceminister gospodarki, Jan Michalski, Senator RP, Cezary Przybylski, Marszałek Dolnośląski, Kazimierz Huk, Prezes ZW PSL, Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
- Święto Ludowe to okazja do podsumowań co się już udało osiągnąć i planowania działań koniecznych w przyszłości. W tym roku będzie dużo dobrych zmian, dla społeczności, dla rodziny, dla naszych lokalnych, małych ojczyzn. Wynegocjowaliśmy ogromne pieniądze od Unii Europejskiej, które muszą być bardzo mądrze zainwestowane w naszą wspólną przyszłość. Mam nadzieję, że zgodnie z założeniami 15% Regionalnego Programu Operacyjnego będzie przeznaczone dla rozwój gmin wiejskich, właśnie takich jak ta. Musimy zadbać o gminy rolnicze szczególnie, bo mają najmniejsze budżety i najtrudniej jest im sobie poradzić. W Ministerstwie Gospodarki zrobiliśmy to co było można, aby pomóc regionom. Wzmacniamy i rozszerzamy specjalne strefy ekonomiczne, zmieniamy szkolnictwo zawodowe, chcemy ściągnąć do Was inwestorów. Bardzo zależy nam na przekonaniu polskich małych i średnich firm, że strefy są także dla nich, że także polski biznes może skorzystać z ulg podatkowych. Przygotowaliśmy, wspólnie ze strefami, specjalną ofertę dla MŚP, namawiam do skorzystania z niej. Za inwestorami przyjdą nowi mieszkańcy, a to oznaczać będzie prawdziwy rozwój gmin – przekonywała Ilona Antoniszyn – Klik,  wiceminister gospodarki.
- Platforma Obywatelska w Sejmiku Dolnego Śląska rządzi z PSL. Program naszej koalicji sprzyja rozwojowi wsi. W każdej miejscowości widać zmiany, widać efekty dobrze wykorzystanych funduszy europejskich. To wielka zasługa samorządowców, bardzo im za tą aktywność dziękuję. Realizujemy wspólnie z minister Iloną Antoniszyn-Klik wiele projektów, m. in. program reformy kształcenia zawodowego. Chcemy, aby nasza młodzież, także           z terenów wiejskich, miała jak najlepsze warunki do rozwoju, do planowania dobrej przyszłości, a później mogła zmieniać na lepsze także swoje miejscowości- podkreślał Cezary Przybylski, Marszałek Dolnośląski.
Święto Ludowe było okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań. Najwyższe odznaczenie partyjne – medal Wincentego Witosa otrzymał Tadeusz Samborski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
- Bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, otrzymuję się w szczególnym dla mnie momencie. Właśnie wczoraj minęło 50 lat mojej przynależności do ruchu ludowego. Hołduję dwóm myślom Wincentego Witosa: „Polski nie jest w stanie zbawić pojedynczy człowiek, nawet geniusz, ale może to uczynić cały, świadomy swych praw i obowiązków naród” i druga maksyma: „ A Polska winna trwać wiecznie”. Te słowa towarzyszą ludowcom w ich codziennym życiu i działalności – powiedział Tadeusz Samborski.
„Kresowe Krzyże” wyróżnienie przyznawane za promowanie problematyki kresowej     w przestrzeni naszego regionu, za odwagę publicznego głoszenia prawdy                        o tragicznych kartach historii kresów wschodnich, za pomoc okazywaną naszym rodakom żyjącym na dawnych kresach wschodnich RP, otrzymali: Danuta Zatwiejtik, Zenon Zawrzej, Zbigniew Tomaszewski, Romuald Karczewski, Jan Guła.
Specjalne podziękowania dla wyróżniających się działaczy PSL i zasłużonych dla rozwoju gospodarki regionu rolników i przedsiębiorców przekazał Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki i prezes PSL.
Na program Wojewódzkiego Święta Ludowego złożyły się między innymi: turniej: „Oswajanie rolnika z przepisami Unii Europejskiej”, koncerty zespołów folklorystycznych, występ kabaretu i zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.